Dijitalleşen dünyada karşılaştığı zorluklar nedeniyle, IT alanında güvenilir bir çözüm ortağı arayışında olan DB Gümrük Müşavirliği, Eclit’i tercih etti

Şirketiniz ve sektördeki konumu hakkında bize kısaca bilgi verebilir misiniz?

DB Gümrük Müşavirliği olarak, Türkiye'de 6 farklı lokasyonda faaliyet gösteren, 50 kişilik bir gümrük müşavirliği şirketiyiz. Müşterilerimize ithalat ve ihracat işlemlerinde gümrük mevzuatı konusunda danışmanlık hizmeti veriyor ve gümrük işlemlerinin takibi için destek sağlıyoruz. Uzman kadromuz ve teknolojik altyapımızla müşterilerimizin işlemlerini hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlamayı hedefliyoruz. Ayrıca, lojistik ve tedarik zinciri yönetimi gibi hizmetler de sunuyoruz. DB Gümrük olarak, müşterilerimize gümrük mevzuatına uygun şekilde en iyi hizmeti sunuyoruz.

Sizi bu alanda çözüm aramaya iten ihtiyacınız neydi?

Bizim işimiz, geçmişte bir evrak ve danışmanlık işiydi. Müşterilerimiz ithalat ve ihracat yapacakları zaman önceden bize danışarak, ne tür işlemler yapmaları gerektiği, nasıl vergilendirmelerle karşılaşacakları gibi konularda bilgi edinirlerdi. Daha sonra, bu bilgileri kullanarak gümrük beyannameleri hazırlanır ve gümrüğe beyan verilirdi. Bunun yanı sıra, işin fiziksel bir kısmı da vardı. Ancak günümüzde, işler giderek dijitalleşiyor ve dünya genelinde bu oran %75 civarında. Bu nedenle, güçlü ve yedekli bir teknoloji altyapısına sahip olmak gerekiyor. Müşterilerimiz için en önemli hususlardan biri, hızlı ve kesintisiz hizmet vermekalmak. Ayrıca, bilgi güvenliği de son derece önemli. Çünkü, müşterilerimizle ilgili bilgileri ayırmamız gerekiyor ve bu bilgilerin kaybolmaması da çok önemli. İSO27001 sertifikamızla, bu konuda güvenli bir hizmet sunduğumuzu gösteriyoruz. Dijitalleşme sürecinde, hızlı ve kesintisiz hizmet vermek için teknolojik alt yapılarımızı güçlendirmemiz gerekti. Bu süreçte, müşterilerimizin bilgilerinin korunması da önemli bir konuydu. Fiziksel yedekleme yöntemlerinin yanı sıra, dijital yedekleme yöntemlerini de kullanarak, müşterilerimize hızlı ve güvenli bir hizmet sunuyoruzsunmamız gerekiyordu. Son olarak, korona ve deprem gibi afet durumları, bir lokasyona bağımlı kalmamanın önemini bir kez daha gösterdi. Bu nedenle, toplamda 6 lokasyonla Türkiye’nin her yerine hizmet veren bir firma olarak lokasyondan bağımsız çalışmak, bize dijitalleşme sürecinde yerimizi almamız gerektiğini hatırlattı.

Eclit ile yolunuz nasıl kesişti?

Araştırmalarımız sonucunda birçok potansiyel hizmet sağlayıcısı keşfettik. Ancak Eclit, müşterilerinde yarattığı memnuniyet hikayeleri ve sunduğu özellikler ile öne çıkan bir firma olarak dikkatimizi çekti. Eclit, sadece bir bulut sağlayıcısı değil aynı zamanda takip edenyönetim hizmetlerini de sunan bir firma olması sebebiyle de ilgimizi çekti. Sonrasında, Eclit ile iletişime geçtik ve hızlı bir şekilde geri dönüş aldık. Görüşme sürecinde çok az soru işareti oluştu ve işlemlerimiz hızla ilerledi. Şu anda da Eclit'in sunduğu hizmetleri yaşayarak görüyoruz ve oldukça memnunuz.

Eclit’in ihtiyacınıza yönelik sunduğu çözümün size sağladığı fayda ve sonuç nedir?

Çok sayıda faydası var ama en önemli faydası ihtiyaç duymamak. Şu anda yedeklerimiz güvenli, bu nedenle bir kesinti yaşamadık. Ufak tefek sorunlarımız zaten kendimizle alakalıydı ve farkındaydık. İlgili departmana bildirdik ve çok hızlı bir şekilde çözüldü. Burada en güzel şey aslında, ben bir satın alma yaptığım için, insanlar her zaman maliyeti önemsiyorlar. Çünkü biz fiziksel sunucuda yedekleme yapıyorduk. Şu anda kesinti yaşamadığımız için rahatım. Şimdi bizim için en güzel tarafı bilgimizin verilerimizin güvende olduğunu bilmek ve müşterilerimize de bunu gururla söylemek. Eminim sektörde birçok firma bu sisteme geçmiştir a. Ancak bizim sektörümüz aslında çok da kurumsallaşamamış bir firma grubuyuzteknolojik dönüşümün ilerlediği bir sektör değil, bu yüzden bu bize biraz fark yaratıyorEclit’le çalışarak fark yaratıyoruz. Rekabet ortamında öne çıkıyoruz. Eclit'in sağladığı artılardan biri de şu ki, büyük kurumsal müşterilerimiz onların verilerini nasıl sakladığımızı sorduğunda sadece bir bulut hizmeti aldığımız bir firmayı değil, Eclit'lei tercih çalıştığımızı ettiğimizi söylüyoruz. Eclit, bu kurumsal müşterilerimizin de hizmet alabileceği aldığı ve bilinen kaliteli bir firma olduğu için güvenilirlik sağlıyor.

Eclit’in ilk temas anından bugüne kadar olan süreçte yaklaşımını nasıl değerlendirirsiniz?

Şu an aldığımız hizmette herhangi bir sorun yaşamıyor olmamız, aslında Eclit'e olan ihtiyacımızı azaltıyorin başarısını gösteriyor. Günlük hayatta Eclit'e çok fazla soru sormak zorunda kalmamamız, müşteri bizim açısından açımızdan çok daha iyi. Çünkü benim bizim için en iyisi, sorun yaşamadan sistemlerimizin çalışmasıdır. Ancak Eclit'e ikna olmamızın en büyük nedeni, şimdiye kadar aldığımız çok hızlı dönüşlerdir. Bunun, Eclit'in vereceği verdiği hizmetin göstergesi olduğunu düşünüyorum. İlk ulaştığım andan itibaren, 12-3 gün içinde toplantı ayarladık. Toplantıda, çok donanımlı bir ekip geldi. Satış ekibinin, bu konuda çok bilgili olması da benim için önemliydi. İlgili arkadaşımız zaten toplantıdaydı, dolayısıyla kapasitelerimizi konuştuk. Eclit, tamamen bizim ihtiyaçlarımıza yönelik çözümler sunmayı hedefledi, bize şu hizmeti ya da bu hizmeti satalım diye bir yaklaşımda bulunmadı. Ayrıca hatırladığım bir anı, yanında bir iPad gibi bir cihazla geldi veToplantı sonrasında teklifimiz ve hizmet ile ilgili bilgilendirici dokümanlar hemen paylaşıldı. Fiyattan daha önemli şeyler olduğunu düşünüyorum ve şimdiye kadar deneyimlerimiz oldukça olumlu.

Eclit’i çevrenize tavsiye eder misiniz?

Tabii ki. Bir firma bilgi güvenliğine önem veriyorsa, artık cCloud olmadan bir çalışma sistemi düşünülemez. Özel hayatımızdaki telefonlarımızdan, tamamen dijital bir dünyaya entegre olmamız gereken iş hayatımıza kadar her şey dijitalleşti. Bilgilerimiz de diğer tüm önemli varlıklarımız gibi dijital ortamda bulunuyor ve güvenliğinin sağlanması evimizdeki kasanın ya da tuttuğunuz bir şifre defterinin korunması kadar önemli hale geldi. Bu nedenle, ihtiyacı olan ya da ihtiyacının olduğunu henüz fark etmeyen herkesin bu konuda bir inceleme yapması gerektiğini düşünüyorum. Eclit’i çevreme tavsiye ediyorum ve etmeye devam edeceğim.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?