IT Mutlu Müşterilerimiz koalaycom

Koalay’ın Online Poliçe Hizmetine
Eclit Desteği

Sigortacılık sektörünün genç ve dinamik şirketlerinden Koalay, artan iş yükü ve talepleri Eclit’in altyapı desteği sayesinde sorunsuzca karşılıyor.

Koalay, 2014 yılında İngiltere merkezli BHL Holdings’in çoğunluk hisselerine sahip olarak kurduğu, Türkiye'nin ilk ve öncü, tamamıyla online ve gerçek zamanlı uçtan uca sigorta aracılığı hizmeti veren bir dijital platformdur.

Koalay.com, sigorta şirketlerinin sunduğu kasko ve trafik sigortası tekliflerini, poliçe tutarlarını ve poliçe kapsamlarını çok kısa bir süre içerisinde tarayarak karşılaştıran bir sisteme sahip. Koalay.com, müşterilerinin bütçesine ve ihtiyaçlarına en uygun teklifi arama işini onlar adına yaparak zamandan tasarruf etmelerini ve poliçelerini kolayca satın almalarını sağlıyor.

Koalay, geçtiğimiz yıl yine fintech ekosisteminin bankacılık tarafındaki başarılı bir oyuncusu olan Hesapkurdu ile birleşti. Bu birleşme sonucunda ortaya çıkan yeni şirket yine BHL’in çoğunluk hissedarlığı ile daha güçlü bir kadro, yönetim, yatırımcı ve ürünlerle hayatına devam ediyor.

“Artan talebi karşılayacak altyapı desteği Eclit’ten...”

Koalay'a 2016 yılında CTO olarak katıldığına vurgu yapan Koalay Yönetim Kurulu Üyesi ve CTO'su Şahin Utar , “Benim katılmamla birlikte eş zamanlı olarak sistemlerimiz daha fazla kaynak gerektirmeye başladı. Yirmiden fazla sigorta şirketi ile entgerasyonlarımız ve platformumuzda yaptığımız geliştirmeler, müşteri ve iş ortaklarımızın uçtan uca sigorta teklifleri verebilmesini ve bu teklifleri poliçeleştirip, birkaç dakika içerisinde müşterinin elinde poliçesi ile mutlu bir şekilde ayrılmasını sağlıyor. Son 4.5 yıl içerisinde verdiğimiz teklif sayısı ve online ürettiğimiz poliçe sayısı yüzlerce kat arttı. Bu kaynak ihtiyaçlarımıza, zamanında ve yüksek bir performansla yanıt verebildikleri için Eclit ile çalışıyoruz” dedi.

Koalay’ın kurulduğundan bu yana Eclit ile çalıştığını belirten Şahin Utar, “Altyapı ve barındırma hizmetleri için Eclit’in seçilmesi tamamen Eclit’in referansları, kabiliyetleri ve müşterilerine olan yaklaşımıyla ilgili bir süreç. Kurucu expat ekibimiz Güney Afrika'dan geldiğinde, Eclit kurucuları ve mühendisleri ile bir araya gelip, şirketin hem bulutta hem de ofis lokasyonumuzdaki sistem odamızda bulundurulan yedekli sistemlerini tasarlayıp hayata geçirdiler. Eclit, B2B ve B2C sistemlerimizi bulutunda konumlandırırken, ofis lokasyonunda çalışmasını istediğimiz çağrı merkezi altyapısı gibi sistemlerimiz, ofisimizde barındırılıyor. Bizim hayatımız; değer üretme biçimimiz, entegrasyonlarımız ve platformlarımız. Entegrasyonlarımızın ve platformlarımızın sağlıklı çalışması için yedekli ve yük dengeli bir kurumsal altyapı mimarisine ihtiyacımız var” şeklinde görüş belirtti.

Güçlü altyapı eşittir kesintisiz hizmet

Koalay’ın müşterilerine sunduğu hizmet seviyesinin ancak güçlü bir altyapıyla mümkün olduğunun altını çizen Şahin Utar, “ölçeklenebilirlik ve dinamik kaynak lokasyonu sağlanması bizim temel ihtiyaçlarımızdan. Bunu yapabilmek de bizim müşterilerimize sunduğumuz servis seviyesinin bir parçası. B2C ve B2B2C platformlarımızın uygulama sunucuları, api sunucuları ve veritabanları Eclit’te barındırılıyor. Bunların güvenliği, yedekliliği, ağ yönetimi, mimarisi "yönetilen sistemler" konsepti bazında yine Eclit tarafından yürütülüyor. Ayrıca Koalay ve Hesapkurdu’nun yerel sistemlerinin yönetimi, yardım masası gibi hizmetlerini de Eclit’ten alıyoruz” dedi.

Ortak çalışma ortak sinerji

Eclit’ten ayrıca yerinde destek hizmeti de aldıklarını belirten Utar, “Eclit’te bize yerinde destek veren arkadaşımız bizim BT ekibimizin bir parçası, hiçbir zaman ayırmadık ve halihazırda 35-40 kişilik BT ekibimizin en eskisi ve deneyimli üyesi. Eclit’in kendi çalışma arkadaşlarını seçimi de kaliteye ve servis seviyesine verdiği önemin bir göstergesi. Eclit’in çalışma etiği bizim çok değer verdiğimiz niteliklerinden bir tanesi. Hesap verebilirlik, şeffaflık, rasyonellik, müşteri odaklılık her yerde bulabileceğimiz nitelikler değil. Herhangi bir problem sonrasında detaylı ve tatmin edici bir retrospektif metni alabilmek bir altyapı sağlayıcısının en önemli özelliklerinden birisi ve biz Eclit’te bunu bir yerleşik pratik olarak görebiliyoruz” şeklinde konuştu.

“İhtiyaçlarımız oluştukça Eclit ile bir araya gelerek, sanki Eclit ekibi bizim altyapı ekibimizin bir parçasıymış gibi birlikte çalışıyor ve planlıyoruz” diyen Şahin Utar, sözlerine şu şekilde son verdi:“Biz Koalay ve Hesapkurdu'nda, DevOps dışında bir BT operasyonu yapmıyoruz. Eclit’in bize kendimize has ihtiyaçlarımız için yönetilen kaynaklar sağlaması onları bir adım önde tutuyor. Çağ, uzmanlaşma ve verimlilik çağı, bizim konsantrasyonumuz finans sektöründe yazılım geliştirme yoluyla teknoloji ve değer üretmek. Altyapımızın yönetimi için, yani direkt olarak değer üretmediğimiz bir alanda ekip kurmak zorunda kalmamamız bizce büyük bir avantaj.”

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?